تاریخ کشور ژاپن – قسمت 2

نقشه شمال ژاپن در اواخر عصر یخبندان
تاریخ کشور ژاپن – قسمت 1
سپتامبر 15, 2016
جغرافیا و آب و کشور ژاپن
جغرافیا و آب و هوای کشور ژاپن
اکتبر 1, 2016

تاریخ کشور ژاپن – قسمت 2

انفجار بمب هسته ای در ژاپن

 

تور ژاپن – تاریخ کشور ژاپن

تاریخ کشور ژاپن – قسمت دوم

جنگ جهانی دوم

تور ژاپن - تمبر یادبود پیروزی آمریکا در جزیره ایووجیما

تور ژاپن – تمبر یادبود پیروزی آمریکا در جزیره ایووجیما

در اواخر سال 1941، دولت ژاپن، به رهبری نخست وزیر و ژنرال هیدکی تویو تصمیم به شکستن تحریم آمریکا از طریق نیروی نظامی گرفت. در 7 دسامبر 1941، نیروی دریایی ژاپن یک حمله غافلگیرانه به ناوگان آمریکا در پرل هاربر هاوایی (Pearl Harbor, Hawaii) انجام داد. این حمله منجر گردید تا آمریکا در جنگ جهانی دوم در کنار متفقین قرار گیرد. ژاپن پس از موفقیت خود در حمله به هاوایی به  مستعمرات آسیایی ایالات متحده از جمله بریتانیا و هلند، از جمله فیلیپین، مالزی، هنگ کنگ، سنگاپور، برمه، و هلندی شرق هند نیز حمله کرد.

در مراحل اولیه جنگ، ژاپن پیروزی های زیادی کسب کرد. اما  بعد از نبرد Midway در ژوئن 1942 اوضاع به ضرر ژاپن تغییر کرد و بعد از آن در جنگ Guadalcanal  نیروهای متفقین به زور جزایر سلیمان را از کنترل ژاپنی ها در آوردند. همچنین در طی این مدت ارتش ژاپن مسئول جنایات جنگی با عنوان بدرفتاری با زندانیان جنگ، قتل عام غیر نظامیان و استفاده از سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی متهم شد. در سال 1944 نیروی دریایی ژاپن اسکادران kamikaze را اعزام کرد که این خلبانان از جان گذشته هواپیماهای خود را به سمت کشتی های دشمن سقوط می دادند.

زندگی در ژاپن به دلیل سهمیه بندی مواد غذایی، قطع برق، و سرکوب وحشیانه مخالفان به طور فزاینده برای شهروندان دشوار شد. در سال 1944 ارتش ایالات متحده جزیره سایپان را محاصره کرد و باعث شد تا ایالات متحده حملات گسترده بمب گذاری در سرزمین اصلی ژاپن را آغاز کند. بیش از نیمی از مساحت کل شهرستان های عمده و بزرگ ژاپن نابود شدند.

نبرد اوکیناوا (Okinawa)، بین ماه های آوریل و ژوئن 1945 صورت گرفت که از بزرگترین عملیات نیروی دریایی آمریکا بود، جنگ در سمت چپ با 77،166 سرباز ژاپنی و بیش از 140.000 اوکیناواییهای باتجربه، نشان می داد که تهاجم به سرزمین اصلی ژاپن برنامه ریزی شده و حتی خونین خواهد بود.

با این حال، در تاریخ 6 اوت 1945، آمریکا هیروشیما را بمباران اتمی کرد، این فاجعه بیش از 90000 نفر کشته داشت. این اولین حمله هسته ای در تاریخ بود که اتفاق می افتاد. در 9 اوت اتحاد جماهیر شوروی علیه ژاپن اعلام جنگ نموده و حمله مانچوکو، و ناکازاکی توسط بمب اتمی دوم زده شد. تسلیم بی قید و شرط  کشور ژاپن توسط امپراتور هیرو هیتو اعلام شد و در 14 آگوست به متفقین ابلاغ، و در روز بعد در رادیو ملی،به عنوان پایان ایدئولوژی ملی گرایان افراطی امپراطوری ژاپن پخش شد. این یک نقطه عطف مهم در تاریخ ژاپن می باشد.

اشغال ژاپن توسط متفقین

ژاپن تحول سیاسی و اجتماعی چشمگیری را در تحت اشغال متفقین در سال های بین 1945-1952 تجربه کرد. ژنرال آمریکایی داگلاس مک آرتور (Douglas MacArthur)، فرمانده عالی نیروهای متفقین، به عنوان رهبر بالفعل ژاپن به خدمت گرفته شد و نقش اصلی را در اجرای اصلاحات ایفا کرد و بسیاری از آن ها را در قرارداد جدید سال 1930 القا نمود.

اشغال ژاپن با شکستن زایباستو عدم تمرکز قدرت در ژاپن را به دنبال داشت، از جمله انتقال مالکیت زمین های کشاورزی از صاحبان زمین به کشاورزان مستاجر و ترویج اتحادیه های کارگری.

از دیگر اهداف عمده، غیرنظامی و دموکراتیزه کردن دولت و جامعه ژاپن بود. نیروی نظامی ژاپن خلع سلاح شد، به مستعمرات آن استقلال اعطا شد، حفظ قانون صلح و Tokkō لغو شد، و محاکمه جنایتکاران جنگی در دادگاه نظامی بین المللی شرق دور انجام گرفت. امپراطور با انتخاب شورای ملی اجازه داده شد تا بر تخت باقی بماند البته به آن شرط که ادعای خداوندگاری نداشته باشد که این اساس سیستم دولت شینتو بود. قانون اساسی جدید ژاپن در سال 1947 به اجرا درآمد و تضمین کننده آزادی های مدنی، حقوق کارگران، و حق رأی برای زنان بود و طبق  ماده 9، ژاپن حق جنگ با ملت دیگر را از دست داد.

پیمان صلح سانفرانسیسکو از سال 1951 رسما روابط بین ژاپن و ایالات متحده را بهبود بخشید. اشغال ژاپن در سال 1952 به پایان رسید، هر چند که آمریکا همچنان به اداره تعدادی از جزایر ریوکیو، اوکیناوا در سال 1972 می پرداخت. ایالات متحده همچنان به کار پایگاه های نظامی خود در سراسر جزایر ریوکیو، عمدتا در اوکیناوا، ادامه می دهد و این عمل به عنوان بخشی از پیمان امنیت ایالات متحده و ژاپن است.

تغییرات سیاسی و اجتماعی کشور ژاپن

نرخ رشد GDP واقعی ژاپن از ۱۹۵۶ تا ۲۰۰۸

نرخ رشد GDP واقعی ژاپن از ۱۹۵۶ تا ۲۰۰۸

دولت میجی ساختار طبقاتی نئو مکتب کنفوسیوس را لغو کرد و به جای آن دامنه فئودالی دایمیو جایگزین شد. در این نهاد اصلاحات مالیاتی جامع و ممنوعیت مسیحیت برداشته شد. اولویت های اصلی دولت شامل ساخت راه آهن، خطوط تلگراف، و یک سیستم آموزش همگانی بود.

دولت میجی صدها نفر از مشاوران کشورهای غربی با تخصص در زمینه هایی مانند آموزش، معدن، بانکداری، حقوق، امور نظامی، و حمل و نقل را در نهادهای ژاپن استخدام کرد.

 تقویم میلادی ژاپنی به تصویب رسید، لباس غربی و مدل مو های غربی متداول شد. دولت میجی با شور و شوق از ورود علم غربی حمایت می کرد و در راس آن علوم پزشکی بود. در سال 1893، Kitasato Shibasaburō موسسه بیماری های عفونی را تاسیس کرد که به سرعت در جهان مشهور شد.

در سال 1913، Hideyo Noguchi ارتباط میان سفلیس (آبله فرنگی) و فلج عضلانی را به اثبات رساند. ​​علاوه بر این، مقدمه ای از سبک های ادبی اروپا به ژاپن وارد و موجب رونق در آثار جدید منثور این کشور شد. نویسندگان مشخص و معروف در این دوره شامل Futabatei Shimei و Mori Ōgai هستند. اگر چه معروف ترین نویسنده دوره میجی ناتسومه سوزکی بود، که رمان طنز در شرح حال خود و روانی در ترکیب هر دو سبک قدیمی تر و جدیدتر نوشت. ایچییو هیگوچی، یک نویسنده برجسته زن، از مدل های ادبی پیش از دوره ادو الهام گرفت.

شرایط اجتماعی

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در ۲۰۱۲

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در ۲۰۱۲

طبقه بندی اجتماعی در ژاپن از دوره یایویی  در این کشور وجود داشت. گسترش تجارت و کشاورزی باعث افزایش ثروت جامعه گردید که به طور فزاینده این منحصر به نخبگان اجتماعی بود. در سال 600 میلادی، یک ساختار طبقاتی ایجاد شده بود که شامل اشراف دربار، خانواده های متنفذ محلی، عادی و بردگان می شد.

بیش از 90 درصد مردم عادی، شامل کشاورزان، بازرگانان، و صنعتگران بودند. در طول اواخر دوره هیان، نخبگان حاکم در سه طبقه متمرکز شدند. اشراف سنتی، قدرت را با راهبان بودایی و سامورایی سهیم بودند و هرچند راهبان بودایی و سامورایی ها در دوره کاماکورا و موروماچی به قدرت غالب تبدیل شدند. این دوره شاهد ظهور طبقه بازرگانان متخصص در رشته های متنوع، می باشد.

زنان در ژاپن در ابتدا دارای برابری اجتماعی و سیاسی با مردان بودند. همچنین شواهد باستان شناسی نیز نشان می دهد که  در دوران ماقبل تاریخ اولویت حکومت در غرب ژاپن با زنان بوده است. امپراتور زن در تاریخ ثبت شده است.

امپراتوری زن در تاریخ ژاپن به نظر می رسد که تا زمانی که در دوره سختگیرانه میجی قانون اساسی (سال 1889) تصویب شد و در آن مقرر گردید که تنها حق حکومت با مردان است، ثبت شده است. زنان تا آن زمان نقش مهمی را در دولت داشتند و بعد از آن این نقش به تدریج کاهش یافته است، هر چند حتی در اواخر دوره هیان زنان اختیار نفوذ قابل توجهی در دربار داشته اند. به دلایل روشنی که مورخان بیان کردند، وضعیت زنان به سرعت در قرن چهاردهم به بعد بدتر شد.

زنان در تمام طبقات اجتماعی حق مالکیت و ارث بری را از دست دادند و به طور فزاینده ای حقوقشان را در مقایسه با مردان را از دست می دادند. در زمان اشغال آمریکا پس از جنگ جهانی،کم کم شاهد برابری حقوق زنان با مردان بودیم، اما این در مواجهه با تبعیضات گسترده ای که در محل کار بر علیه زنان وجود داشت بسیار ناچیز بود. جنبش حقوق زنان در سال 1986 به تصویب قانون اشتغال برابر منجر شد، این در حالی است که در سال 1960 به زنان تنها 10 درصد از پست مدیریت داده  می شد.

خللاصه ای از تاریخ کشور ژاپن توسط مرکز تخصصی تور ژاپن در دو قسمت ارائه گردید. لازم به ذکر است این مرکز به صورت تمام وقت حاضر به پاسخ گویی به سوالات شما گردشگران عزیز می باشد.

02188176202
09125400667

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *