انفجار بمب هسته ای در ژاپن
تاریخ کشور ژاپن – قسمت 2
سپتامبر 15, 2016
فرهنگ مردم ژاپن – قسمت 1
اکتبر 23, 2016

جغرافیا و آب و هوای کشور ژاپن

جغرافیا و آب و کشور ژاپن

تور ژاپن – جغرافیای کشور ژاپن 

تور ژاپن - موقعیت جغرافیایی کشور ژاپن

تور ژاپن – موقعیت جغرافیایی کشور ژاپن

 

 

جغرافیای کشور ژاپن

کشور ژاپن جزیره ای در شرق آسیا می باشد و شامل یک مجمع الجزایر استراتوولکان (stratovolcanic archipelago) که در امتداد سواحل اقیانوس آرام در این قاره گسترش یافته است می باشد. از نظر مساحت، عرض شمالی ژاپن بین 24 درجه تا 46 درجه و طول جغرافیایی آن بین 123 درجه به 146 درجه شرق می باشد. ژاپن در جنوب شرقی شرق دور روسیه قرار گرفته است که توسط دریای اخوتسک از هم جدا شده؛ در شرق کره، توسط دریای ژاپن از هم جدا شده؛ در سمت شرق و شمال شرق چین و تایوان، توسط شرق دریای چین از هم جدا شده است. نزدیک ترین کشور همسایه به ژاپن فدراسیون روسیه می باشد.

 از شمال به جنوب جزایر اصلی ژاپن هوکایدو، هونشو، شیکوکو و کیوشو واقع شده اند. در مجموع 6852 جزیره در ژاپن وجود دارد، از جمله جزایر نانسئی، جزایر Nanpo و جزایر کوچک به همراه 430 جزیره ای که خالی از سکنه هستند. در مجموع، در سال 2006، قلمرو ژاپن 377.923.1 کلیومتر مربع (145.916.9 مایل مربع) گزارش گردید که 374.834 کیلومتر مربع آن (144.724 مایل مربع) خشکی و 3.091 کیلومتر مربع (1.193 مایل مربع) را آب فراگرفته است.

 • کل: 377915 کیلومتر مربع
 • زمین: 364485 کیلومتر مربع
 • آب: 13،430 کیلومتر مربع

از دیگر جزایر ژاپن جزایر اوگاساوارا، جزایر دایتو، مینامی-توری-شیما، Okinotorishima، جزایر ریوکیو، و جزایر آتشفشان می باشند. مالکیت جزایر سنکاکو و صخره های لیانکورت (به ژاپنی: تاکشیما، کره ای: دوکدو) مورد مناقشه است.

 کشور ژاپن مرز زمینی ندارد.

منطقه اقتصادی انحصاری: 370.4 کیلومتر (230.2 مایل)

منطقه همجوار: 44.4 کیلومتر (27.6 مایل)

خط ساحلی: 29،751 کیلومتر (18486 مایل)

آب و هوا:  در این کشور متفاوت است؛ در جنوب گرمسیری و در شمال معتدل و خنک می باشد.

زمین: عمدتا ناهموار و کوهستانی، با نروژ قابل مقایسه است؛ هر دو حدود 70 درصد از زمین هایشان در کوه واقع شده است.

منابع طبیعی: سرمایه های کوچکی از زغال سنگ، نفت، آهن و مواد معدنی. دارای صنعت ماهیگیری بزرگ.

زمین

 • زمین های قابل کشت: 11.65٪
 • کشت محصولات دائمی: 0.83٪
 • دیگر: 87.52٪ (2012)
 • زمین های آبی: 25،000 کیلومتر مربع (2010)
 • مجموع منابع تجدید پذیر آب 430 متر مکعب (2011)

خروج آب های شیرین (داخلی / صنعتی / کشاورزی)

 • کل: 90.04 کیلومترمکعب / سال (20٪ / 18٪ / 62٪)
 • سرانه: 714.3 متر مکعب / سال (2007)

مسائل زیست محیطی

در گزارش سالانه 2006 محیط زیست، وزارت محیط زیست ژاپن گزارش داد که در حال حاضر مسائل عمده زیست محیطی به شرح زیر می باشد:

گرم شدن کره زمین و حفاظت از لایه اوزون، حفاظت از محیط زیست جوی، آب و خاک، مدیریت زباله و بازیافت، اندازه گیری برای مواد شیمیایی، حفاظت از محیط زیست طبیعی و مشارکت در همکاری های بین المللی.

محیط زیست – موافقتنامه های بین المللی

در قطب جنوب تنوع زیستی، تغییر آب و هوا، بیابان زدایی، گونه های در معرض خطر، تغییرات زیست محیطی، زباله های خطرناک (کنوانسیون بازل)، قانون دریاها، روبرداری دریایی، حفاظت لایه اوزن (پروتکل مونترال)، آلودگی کشتی (مارپل 73/78)، تالاب ها (کنوانسیون رامسر)، صید نهنگ

خطرات طبیعی

ده درصد از آتشفشان های فعال در جهان در ژاپن، نهفته است که در یک منطقه دور افتاده بی ثباتی واقع شده اند. (40 کوه آتشفشان در اوایل سال 1990 فعال و 148 تای دیگر غیر فعال می باشند). در طول سال 1500 زمین لرزه گزارش شده است که در میان آن  4 تا 7 زمین لرزه آن شدید و شایع است. لرزش های جزئی تقریبا هر روز در یک بخش از کشور رخ می دهد و باعث لرزش ملایم ساختمان ها می شود. زمین لرزه های بزرگ به ندرت رخ می دهند؛ معروف ترین زمین لرزه در قرن بیستم به نام زلزله کانتو (Kantō) بود که در آن 130000 نفر کشته شدند. زلزله زیرآب نیز، خط ساحلی ژاپن را به خطر می اندازد، که موجب سونامی و امواج جزر و مدی می شود.

در 11 مارس سال 2011 زلزله و سونامی 9 ریشتری ژاپن به عنوان یک ویرانگر شناخته شد. این زلزله به عنوان بزرگترین زلزله ژاپن ثبت گردید و چهارمین زمین لرزه بزرگ در جهان شناخته شد. حدود 371 کیلومتر (231 مایل) شمال شرقی توکیو و 130 کیلومتر (81 مایل) در شرق شهرستان سندای از دریا به بیرون زده و ایجاد یک سونامی عظیم کرد که مناطق ساحلی شمال شرقی ژاپن را ویران نمود. حداقل 100 پس لرزه 6.0 ریشتری و یا بالاتر از زلزله اصلی به دنبال داشت؛ که ثبت گردید. در این فاجعه حداقل 15،000 نفر جان خود را از دست دادند.

مناطق

ژاپن به طور کلی به هشت منطقه تقسیم شده است. هر منطقه به جز منطقه هوکایدو، شامل چندین اداره است. هر منطقه یک واحد اداری رسمی نیست اما به طور سنتی به عنوان بخش منطقه ای از ژاپن در تعدادی از زمینه ها مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، نقشه ها و کتاب های درسی جغرافیای ژاپن، معمولا گزارش آب و هوا برای این مناطق هشت گانه است.

بسیاری از شرکت ها و موسسات از نام منطقه خود برای نامگذاری بخشی از نام خود (کینکی نیپون راه آهن، ناحیه چوگوکو بانک، دانشگاه توهوکو، و غیره) استفاده می کنند. همچنین هر منطقه ژاپن دارای هشت دادگاه عالی است که با حوزه های قضایی هشت منطقه مطابقت دارد.

تور ژاپن – آب و هوای کشور ژاپن

 

برگ-های پاییزی(momiji)در کونگوبوجی

برگ-های پاییزی(momiji)در کونگوبوجی

 کشور ژاپن از نظر اقلیم

بسیاری از مناطق ژاپن، مانند هونشو، شیکوکو و کیوشو، متعلق به منطقه معتدل با آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب (طبقه بندی اقلیمی کوپن Cfa) هستند که دارای چهار فصل مجزا می باشند. آب و هوای سرد و مرطوب (طبقه بندی اقلیمی کوپن Dfb) در شمال ژاپن مانند شمال هوکایدو و آب و هوای گرم در جنگل های استوایی (طبقه بندی اقلیمی کوپن AF) در جنوب مانند Ishigaki در جزایر Yaeyama مشاهده می شود.

دو عامل تاثیر اولیه در آب و هوا ژاپن دارد: اول اینکه ژاپن در نزدیکی قاره آسیا واقع شده است و دیگری وجود جریان های عمده اقیانوسی است. دو جریان عمده اقیانوس ، جریان گرم کوروشیو (بلنک کنونی)  و Oyashio سرد کنونی ( اخوتسک کنونی) ژاپن را تحت تاثیر قرار داده است.

ویژگی های جغرافیایی متنوع ژاپن، آن را به شش مناطق آب و هوایی اصلی تقسیم بندی کرده است:

 • هوکایدو: دارای آب و هوای اقلیمی مرطوب است، هوکایدو به مدت طولانی دارای زمستان های سرد و تابستان های سرد می باشد اما در آن بارش بزرگ روی نمی دهد.
 • دریای ژاپن: باد فصلی در شمال غرب در فصل زمستان می وزد و همراه با بارش برف سنگین است، که در جنوب توهوکو اغلب قبل از آغاز فصل بهار برف ذوب می شود. در تابستان بارش باران هست که گاهی اوقات به دلیل پدیده گرمباد حرارت شدیدی ایجاد می شود.
 • مرکز هایلند: آب و هوای داخلی معمولی است. تغییرات درجه حرارت بین تابستان و زمستان و بین روز و شب زیاد است. بارش در ساحل نسبتا کمتر است.
 • دریای داخلی Seto: کوه ها در مناطق ناحیه چوگوکو و شیکوکو از بادهای فصلی و آب و هوای معتدل جلوگیری می کند.
 • اقیانوس آرام: آب و هوا تا حد زیادی بین شمال و جنوب متغیر است، اما به طور کلی زمستان به طور قابل توجهی معتدل تر و آفتابی تر از طرف دریای ژاپن است. تابستان ها به علت باد فصلی در جنوب شرقی آب و هوا گرم و مرطوب می باشد. در جنوب بارش بسیار سنگین و در تابستان در شمال بارش سنگین است. آب و هوا ی جزایر Ogasawara در اقیانوس آرام محدوده آب و هوایی از نیمه گرمسیری و مرطوب (طبقه بندی اقلیمی کوپن Cfa) به زمین های هموار گرمسیری (طبقه بندی اقلیمی کوپن AW) با درجه حرارت گرم در تمام طول سال متفاوت است.
 • جزایر ریوکیو: آب و هوای این جزایر در محدوده نیمه گرمسیری و مرطوب (طبقه بندی اقلیمی کوپن Cfa) در شمال تا آب و هوا جنگل های استوایی (طبقه بندی اقلیمی کوپن AF) در جنوب با زمستان های گرم و تابستان های گرم قرار دارد. بارش بسیار زیاد است و به ویژه تحت تاثیر فصل بارانی و توفان است.

ژاپن به طور کلی یک کشور بارانی با رطوبت بالا است. از آنجا که طیف گسترده ای از عرض جغرافیایی، بادهای فصلی و انواع مختلف جریانهای اقیانوسی در آن دیده می شود، دارای یک تنوع آب و هوایی در جزایر مسکونی خود می باشد. آب و هوا نیز به طور چشمگیری با ارتفاع و با موقعیت اقیانوس آرام و یا دریای ژاپن متفاوت است. شمال ژاپن دارای تابستان های گرم اما زمستان های آن سرد و طولانی با برف سنگین است. ژاپن مرکزی گرم و دارای تابستان مرطوب ​​و زمستان های کوتاه با بارش سنگین برف در برخی از مناطق همراه است و جنوب غربی ژاپن به مدت طولانی گرم همراه تابستان مرطوب و زمستان های معتدل می باشد.

 

از کل مساحت ژاپن ۶۸٪ آنرا کوهساران جنگلی تشکیل داده

از کل مساحت ژاپن ۶۸٪ آنرا کوهساران جنگلی تشکیل داده

 

آب و هوای ژاپن از ماه ژوئن تا ماه سپتامبر گرم می باشد. آب و هوای مرطوب همراه با جریان هوای استوایی از اقیانوس آرام و آسیای جنوب شرقی آورده می شود. این جرایانات هوا پر از رطوبت و مقدار قابل توجهی ذرات باران است. در اوایل ماه ژوئن فصل بارانی است و برای حدود یک ماه ادامه دارد و شرایط شرجی و چسبنده ای را ایجاد می سازد. پنج یا شش توفان در ژاپن، هر سال، با عبور از اوایل ماه اوت تا اوایل اکتبر در راه است که گاهی اوقات منجر به آسیب های قابل توجهی می شود. میانگین بارش سالانه بین 1000 و 2500 میلی متر، به جز مناطقی مانند شبه جزیره KII و جزیره یاکوشیما است که جزایر مرطوب ژاپن در جهان با بارش سالانه از 4000 به 10000 میلی متر هستند.

مرکز تخصصی تور ژاپن برگزار کننده تورهای کشور ژاپن با عالی ترین کیفیت و بهترین امکانات می باشد. جهت اطلاع از نحوه ثبت نام در تورهای این کشور با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید.

02188176202
09125400667

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *