فرهنگ مردم ژاپن – قسمت 1

جغرافیا و آب و کشور ژاپن
جغرافیا و آب و هوای کشور ژاپن
اکتبر 1, 2016

فرهنگ مردم ژاپن – قسمت 1

تور ژاپن – فرهنگ مردم ژاپن

فرهنگ مردم ژاپن قسمت اول

تور ژاپن - فرهنگ مردم ژاپن

تور ژاپن – فرهنگ مردم ژاپن

فرهنگ ژاپنی بسیار غنی و متنوع است و قدمت آن به 10.000 سال پیش از میلاد مسیح که برای اولین بار مردم جومون در ژاپن ساکن شدند می رسد. به خاطر همین قدمت فرهنگی است که هنرهای سنتی ژاپن بسیار غنی و متنوع از قدیم تا دنیای معاصر با ارزش و استوار باقی مانده اند. حتی امروزه نیز در زاپن می توان زنان کیمونو پوش که چتر بر سر دارند را نیز می توان در خیابان دید. آداب و رسوم اجتماعی منحصر به فرد و هنرهای تجسمی ژاپنی همه از جذابیت های فرهنگی ژلپن می باشد که گاهی اوقات حتی تبدیل ب مد روز می شود و بسیاری از کشورهای خارجی را نیز درگیر می کند.

مذهب در کشور ژاپن

امروزه در کشور ژاپن ادیان بسیاری وجود دارد، ولی اکثریت ژاپنی ها پیرو مذهب شینتو و بودا می باشند. اگر چه مذهب نقش مهمی در ژندگی روزمره ژاپنی ها بازی نمی کند ولی آنها مجبور هستند آداب و رسوم مذهبی در برخی مراسم مانند ت.لد، عروسی، مجالس ترحیم و تعطیلات مذهبی را رعایت کنند.

ریشه دقیق آئین شینتو هنوز ناشناخته می باشد. شواهد باستان شناسی نشان می دهد برخی از مراسم شینتو از 400 سال قیل از میلاد تا 250 سال بعد از میلاد مسیح توسط مردم یویایی انجام می شده است. مردم یویایی در قبیله یوجی زندگی می کردند. هر قبیله یوجی یک رهبر داشت که هم رئیس قبیله در جنگ ها بود و هم رهبر معنوی قبیله می بود.

هر قبیله یک خدا یا همان کامی داشت که نماینده اشیاء طبیعت و جنبه های شگرفی از جهان بود. کامی ها به نمایندگی از کوه ها و رودخانه ها و طوفان ها و حتی سنگ ها وجود داشتند. هنگامی که یک قبیله در جنگ شکست می خورد قبیله پیروز افراد قبیله شکست خورده را جذب کامی خود می کردند. در این روش یایویی به آرامی به یک سلسله مراتب پیچیده ای تبدیل شد.

آئین بودا پس از ظهور در چین و کره در سال 538 بعد از میلاد مسیح به سرعت در سراسر ژاپن پخش گردید. در ابتدا بسیاری از مردم ژاپن به دلیل ملی گرایی تمایلی به قبول بودائیسم نداشتند. پس از شکست قبیله مونونوبه در سال 587 بعد از میلاد مسیح که از مخالفان بودائیسم بودند، این دین گسترش آزادانه ای یافت. تقریبا دو قرن بعد به سفارش امپراطور شومو، معبد تودائی جی در نارا در سال 752 میلادی ساخته شد.

امروزه شواهدی از ترکیب عقاید آئین شینتو و بودائیسم را در سراسر ژاپن می توان دید. بسیاری از جشنواره های ژاپنی از آئین شینتو سرچشمه گرفته اند. این جشنواره ها اغلب نماد امید برای تولید برنج فراوان و یا سلامت معنوی جامعه می باشند. این جشنواره ها اغلب در داخل یک معبد شینتو انجام می شوند که با سر و صدای زیاد و صدای طبل و فلوت انجام می شوند که در محله های مختلف متفاوت است.

همه ای جشنواره ها دارای ویژگی مشابهی هستند که عبارتند از انرژی، سر و صدا، غذا و وجد و سرو می باشند و این جشواره ها یک فرصت مناسب برای خانواده ها می باشند که به شادی می پرداند.

درک رابطه بین بودائیسم و شینتو برای خارجی ها گیج کننده می باشد. یک ضرب المثل ژاپنی ژاپنی وجود دارد که می گوید: ما به مانند شینتوئی زندگی می کنیم اما به مانند یک بودائی می میریم.

 

مراسم چای ژاپنی

تور ژاپن - مراسم چای ژاپنی

تور ژاپن – مراسم چای ژاپنی

مراسم چای ژاپنی ، مراسمی است که به شدت تحت تاثیر تعالیم زن بودائیسم است. مراسم چای دارای آداب و رسوم بسیار خاص است. اگر خانه دارای نیمکتی در بیرون باشد، مهمانان تا آمدن میزبان و راهنمایی کردنشان به داخل در آن منتظر می مانند. پس از داخل شدن به شستن دست و دهان خود و یا به عبارتی به پاکسازی خود می پردازند. سپس میهمانان به ترتیب شان و مقام خود می نشینند. پس از صرف غذا میزبان با استفاده از حرکات خاص به تمییز کردن همه ظروف و سپس آماده کردن چای می پردازد. بعد از آن در یک کاسه به سرو چای برای مهمانان می پردازند. ظروف مورد استفاده در این مراسم اغلب بسیار با ارزش می باشند.

دو نوع مراسم چای وجود دارد که نام های آن عبارتند از اوچاکای و چابی . مراسم اوچاکای نسبتا مراسم ساده تری است و در آن چای رقیق به همراه یک غذای سبک سرو می شود. در مراسم چابی یک غذای کامل به همراه چای غلیظ و رقیق سرو می شود و حداقل این مراسم چهار ساعت به طول می انجامد.

مراسم بخور ژاپنی

مراسم بخور ژاپنی که به عنوان یک کودو KODO شناخته شده است. یک فرم هنری است که در طول قرن ها تصفیه شده است. برای درست انجام دادن KODO نیاز به سال ها تمرین و مطالعه است. گفته می شود که تقریبا 30 سال طول می کشد تا یک نفر به استاد KODO تبدیل شود.

یک افسانه قدیمی وجود دارد که اصل کشف بخور را به ساحل آواجی – شیما در سال 595 میلادی نسبت می دهد. در یک مراسم آتش بازی که در این جزیره برگزار شده بود مردم متوجه می شوند که با سوختن یک چوب خاص بوی دلپذیری متصاعد می شود. این ماجرا باعث شد تا مقامات محلی به ارائه این چوب پرداختند. اولین کسانی که به سوزاندن این چوب پرداختند در مراسم مذهبی از آن استفاده کردند اما نهایتا تبدیل به این شد که جهت قدردانی نیز از آن استفاده می کردند و به یک فرم هنری بسیار محبوب تبدیل شد.

موسیقی سنتی ژاپن

موسیقی سنتی ژاپنی معمولا به موسیقی محلی تاریخی ژاپن اشاره دارد. یکی از ویژگی های موسیقی سنتی ژاپنی ریتم پراکنده ی آن است و آکورد منظمی نیز در آن وجود ندارد. سکوت بخش مهمی از آهنگ است. موسیقی محلی ژاپنی به شدت تحت تاثیر موسیقی چینی است. دلیل آن، این است که بسیاری از آلات موسیقی Kotowich محبوب در موسیقی ژاپنی برای اولین بار از چین آمده است. این ابزار شامل کوتو، شاکواچی و درام می باشد.

یکی از موسیقی های سنتی ژاپنی Shamisen می باشد که سه نوع اصلی آن ابزار، موسیقی دادگاهی و تئاتر می باشد. گاگاکو قدیمی ترین موسیقی سنتی ژاپنی است که نوعی از موسیقی دادگاهی استو شاما رقص، آهنگ و ترکیبی از ژانرهای دیگر موسیقی آسیایی است. نوع سبک از گاگاکو وجود دارد که یک شکل آن موسیقی بدون کلام و فرم دیگر آن آوازی می باشد.

پوشاک سنتی ژاپنی

در سال های اخیر ژاپنی ها بیشتر به پوشیدن لباس های غربی عادت کرده اند و این به احتمال زیاد به دلیل راحتی لباس هاس غربی و پذیرش جهانی سبک های غربی و مد می باشد. ژاپنی ها به دلیل تاریخ غنی خود مد فرهنگی منحصر به فرد خود را دارند. لباس سنتی ژاپنی شامل بسیاری از انواع مختلف می باشد. مثل fundoshi, furisode, hakama, hanten, happi، jinbeit, gūnihitoe, kimono, obi (sashes), samue, sokutai, tomesode, uwagi, and yukata.

پوشاک سنتی ژاپن

پوشاک سنتی ژاپن

یکی از محبوب ترین لباس سنتی ژاپنی کیمونو است که توسط مردان و زنان استفاده می شود. بر خلاف کیمونو زنانه، نوع مردانه آن بسیار ساده بوده و شامل پنج تیکه به غیر از کفش ها می باشد. اخیرا تفاوت اصلی بین کیمونو مردان و زنان مواد استفاده شده در آن است. به طور معمول کیمونو مردان تیره آرام مثل آبی تیره، سیاه و سفید و یا قهوه ای و یا سبز می باشد. گاهی اوقات کشتی گیران سومو رنگ های روشن تری هم می پوشند مثل بنفش.کیمونو رسمی ساده و سیاه و سفید می باشدکه از ابریشم دوخته می شود.

happi ( کت مبارک ) یکی دیگر از پوشاک های محبوب ژاپنی است که یک کت با آستین راسته است که به طور معمول از پنبه قهوه ای یا نیلی ساخته می شود. happi در واقع لباس خدمتکاران خانه بوده است که بعدها شروع به استفاده آن در مغازه ها و سازمان ها هم نمودند. همچنین لباس محبوب برای آتش نشانی بوده است. لباس های ژاپنی به دلیل منحصر به فرد بودن و زیبا بودن هنوز هم در جوامع مدرن استفاده می شود.

ادامه مطلب : قسمت دوم فرهنگ مردم ژاپن

مرکز تخصصی برگزارکننده تور ژاپن

مرکز تخصصی برگزار کننده تور ژاپن آماده ارائه تور با بهترین کیفیت و عالی ترین خدمات به هم وطنان عزیزمان می باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال درباره چگونگی ثبت نام در تور ژاپن و یا سفر به ژاپن این مرکز آماده راهنمایی می باشد:

02188176202
09125400667

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *